Naukowe podejście do pościeli: jak prać i czy prasować? 0
Naukowe podejście do pościeli: jak prać i czy prasować?

Naukowe podejście do pościeli: jak prać i czy prasować?

Chęć zwiększenia atrakcyjności sprzedawanych towarów doprowadziła do tego, że opieka nad nimi stała się absolutnie prosta. Wcześniej uważano, że pościel należy prać za pomocą specjalnych składników, a po praniu konieczne jest również prasowanie. Dziś wszystko to uważa się za stereotypy. Nie trzeba dodawać nawet klimatyzacji, wystarczy umyć ją w odpowiedniej temperaturze. Ale kwestia prasowania jest nadal kontrowersyjna. Spójrzmy na to naukowo.

Pościel jest ważnym elementem przytulności i komfortu w domu. Ciepłe, piękne i wygodne łóżko jest kluczem do spokojnego snu i dobrego wypoczynku. Współcześni producenci osiągnęli niespotykany dotąd poziom wzornictwa i jakości produktu. Korzystają z najnowszych materiałów, innowacyjnych technologii przetwarzania tkanin.

Prasować czy nie prasować pościel?

Badania naukowe przyniosły ratunek tym, którzy nie lubią prasować ubrań. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że podczas prasowania powstaje naprężenie statyczne, które gromadzi się na powierzchni prania. Jest bardzo szkodliwy dla skóry i powoduje podwyższony poziom hormonów stresu w organizmie. Ale to nie wszystko!

Prasowanie w wyniku badań uznaje się za szkodliwą procedurę, ponieważ gorące żelazo „klei” materiał. Z tego powodu nawet naturalna tkanina pościelowa jest mniej oddychająca. W rezultacie higroskopijność prania pogarsza się, a skóra traci zdolność do pełnego oddychania, relaksu i regeneracji podczas snu.

Wszystko to jest absolutnie prawdziwe w przypadku materiałów takich jak satyna i flanela . Ci, którzy chcą zaoszczędzić na dodatkowych kosztach pracy i energii, powinni zwrócić uwagę na tego rodzaju tkanki. Podczas mycia praktycznie nie marszczą się i nie tracą swojej atrakcyjności.

Takie popelinowe zestawy pościeli można prać i suszyć tylko w stanie wyprostowanym. Aby całkowicie wyprostować pościel po praniu, musisz ją potrząsnąć i kilka razy złożyć, a następnie ułożyć w stos i odłożyć na kilka minut. Proces wyrównywania można przyspieszyć, umieszczając ciężki, płaski przedmiot na górze. Pomoże usunąć wszystkie zagniecenia i nierówności, które wystąpiły podczas wirowania ubrań w pralce. Następnie wyłożoną praniem bieliznę należy zawiesić i całkowicie wysuszyć. Ważne jest, aby usunąć pościel i włożyć ją do szafki bez suszenia, wtedy tkanina pozostaje miękka i pozostaje przyjemna dla skóry.

Ponadto od wewnątrz zaleca się prasować jedwabne prześcieradła. Jedwabną bieliznę najlepiej prasować lekko wilgotną w łagodnych warunkach temperaturowych. Ale jedwabnej bielizny, takiej jak żakard, nie można prasować. Jedynym czasem, gdy prasowanie jest naprawdę konieczne, jest sesja zdjęciowa w sypialni, która może stać się częścią ślubnej sesji zdjęciowej. Wszystko powinno wyglądać idealnie, w innych przypadkach jedwab wygląda tak świetnie. Ponadto ma właściwości bakteriobójcze, więc nie ma sensu prasować go do dezynfekcji.

Flanelia i satyna to rodzaje bawełnianej pościeli, które różnią się techniką tkania nici, a także obecnością dodatków. Nie trzeba ich głaskać, jak żakard, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, warto to zrobić tak ostrożnie, jak to możliwe, najlepiej za pomocą parowca.

PRANIE BAWEŁNIANEJ POŚCIELI - SPECYFIKA PROCESU

 

Przez wiele lat uważano, że pranie bielizny powinno odbywać się z dodatkiem skrobi. Dziś ten stereotyp jest obalony. Skrobia jest nie tylko nieprzydatna, może powodować reakcje alergiczne i wysypki skórne. Dzisiaj detergenty wyróżniają się ostrożnym podejściem do tkaniny. Dlatego są wystarczające do skutecznego i bezpiecznego prania. Aby uzyskać lepszą miękkość, można dodać odżywkę do proszku do prania. Ubrania suszone na ulicy, na świeżym powietrzu, charakteryzują się najlepszą miękkością. Ale jasne kolory mogą blaknąć na słońcu, więc lepiej jest je wysuszyć niewłaściwą stroną do góry.

Temperatura wody dla każdego rodzaju pościeli jest indywidualna. Najlepiej jest prać w niskich stopniach, takich jak 30-40 stopni Celsjusza. Pozwoli to uniknąć deformacji i uszkodzenia wzoru tkaniny. Pościel popelinową można prać również w wyższych temperaturach - nie boi się jej. Ale w przypadku jedwabiu musisz użyć delikatnego trybu prania. Po zakupie pościeli przeczytaj zalecenia producenta dotyczące prania na opakowaniu.

Jak widać, prasowanie lub nie prasowanie to pytania o charakterze osobistym i preferencjach, ale podejście naukowe mówi nam, że prasowanie jest całkowicie opcjonalne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl